سیمای حمل و نقل استان

 
سيماي حمل و نقل استان البرز:
 
 معرفي استان البرز:
استان البرز سی و یکمین استان‌ ایران است.اين استان از شمال با استان مازندران از شرق و جنوب شرقی با  استان تهران، از جنوب  با استان مرکزی واز غرب با استان  قزوين همجوار است. جلگه پهناور كرج با ارتفاع متوسط 1320 متر از سطح دريا در مسير راه ارتباطي وسايط نقليه حامل كالاهاي وارداتي و صادراتي از مرز تركيه و آذربايجان به مقصد تهران و بالعكس است.
كوههاي رفيع و پر ابهت البرز ، استان مازندران و البرز را از هم جدا كرده است.بيش از 100 اثر با ارزش فرهنگي- تاريخي و هنري در اين استان  شناسايي و درج شده است.
مركز اين استان شهرستان كرج  مي باشد كه سومین  شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد محسوب می‌گرددو مساحت این استان  5142 کیلومتر مربع  و جمعيت آن   2 میلیون و 412 هزار و 513 نفر است و داراي 5 شهرستان كرج ، ساوجبلاغ ، نظرآباد،طالقان و فردیس است. این استان دارای 15 شهر، 11 بخش ، 22 دهستان و 256 آبادی دارای سکنه می باشد.
 حمل و نقل داخلي كالا
استان البرز با ظرفيت هاي موجود در زمينه  كشاورزي وصنعتي  سهم بسزايي  در جابجايي محصولات كشاورزي ،غذايي و صنعتي دارد .كالاهاي ساختماني و پس از آن محصولات كشاورزي و ميوه و تره بار  به ترتيب ازكالاهاي عمده استان مي باشند كه موجب رشد و گسترش صنعت حمل و نقل داخلي كالادر استان شده است. حمل و نقل داخلي كالاي  استان البرز از طريق 72 شركت و 9112 ناوگان باري انجام مي شود .
حمل و نقل مسافر :
اين استان داراي يك   پايانه مسافري و بيش از2242دستگاه وسيله نقليه مسافري بوده و عمليات حمل و نقل  مسافر  استان توسط 25 شركت مسافري صورت مي گيرد
فني و زير بنايي :
در استان البرز 4 مجتمع خدماتي – رفاهي بين راهي در حال بهره برداري مي باشد،در اين استان همچنين 4 پاسگاه پليس راه و دو مركز معاينه فني خودروهاي سنگين وجود دارد.
 
موقعیت استان البرز :

 

نقشه البرز.jpg

کلیه حقوق سایت متعلق به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز میباشد .
طراحی و پیاده سازی "سامیکس"